Metodisták?
Cikkek
Metodista hitvallás - 25 Hitcikkely
2011.08.11
A metodista hitvallás az anglikán egyház protestáns hitcikkelyein alapul. John Wesley a 39 anglikán hitcikkelyt szűkítette le 25-re, ami a metodista közösségek hitvallása lett. Az anglikán hitvalláshoz hasonlóan a metodista tanításnak is részét képezik az ún. tanprédikációk, amelyek egyes hitbeli kérdéseket igehirdetésként fejtenek ki. Az 53 metodista tanprédikációt John Wesley válogatta össze, egy kivételével a saját igehirdetéseiből.
Általános Szabályok
2011.08.10
A Metodista Egyház Általános Szabályait a 18. században John Wesley állította össze. A szabályok azt az elvárást közvetítik, amely az egyéni tapasztalatban és az egyházi életben a tanítványságot gyakorlatiassá teszi. A "gyakorlati kegyesség" e megfogalmazása három részre tagolódik: 1. A rossz, amit tennünk kell / 2. A jó, amit tennünk kell / 3. Amire még ügyelnünk kell
Egyháztagság
2011.08.09
Amikor valaki hitvalló tagként csatlakozik valamely metodista gyülekezethez, megvallja, Istenbe, a mindenható Atyába, mennynek és földnek teremtőjébe; és Jézus Krisztusba, az ő egyszülött Fiába; és a Szentlélekbe vetett hitét. A következő kérdésekre adott válaszokkal nyilvánítja ki azt a szándékát, hogy Jézus Krisztus követőjeként akar élni, és igent mond az Istennel és a gyülekezet tagjaival való közösségre:
1. Jézus Krisztust Uradnak és Megváltódnak vallod-e, és egyedül az ő kegyelmében bízol-e?
2. Akarod-e Jézus Krisztust követni, és ellentmondasz-e ezért a gonosznak, és kész vagy-e a jót cselekedni?
3. Elismered-e, hogy a Szentírás, az Ó- és Újszövetség, hitünknek és életünknek Istentől kapott alapja és zsinórmértéke?
4. Akarsz-e Krisztus szent egyházához hűségesen ragaszkodni, és a metodista egyház szolgálatában imádságoddal, munkáddal és rendszeres adományaiddal részt vállalni?
(Egyházrend, 217. c.)
Befogadásra elhívottan
2011.08.08
Jézus példájához hűen mi is arra kaptunk elhívást, hogy minden embernek szolgáljunk, bármilyen különbözőek is legyenek. A befogadás alapvető magatartás. Nyitottságot, elfogadást és támogatást jelent, képessé tesz minden embert arra, hogy az egyház életének, a társadalomnak, és a világnak részese legyen. A befogadó magatartás tehát kizárja a diszkrimináció mindenféle formáját. A metodista egyházban a befogadás alapelve lehetővé teszi, hogy mindazok, akik az Egyházrend feltételeit teljesítik, bárhol, és az egyházi élet bármely területén részt vegyenek. (Egyházrend, 138. c.)
Szolgálati megbizatás
2011.08.07
A keresztyének szolgálata előjogot és kötelezettséget foglal magába. Az előjog a lelki élet Istennel; a kötelezettség a megszentelt élet a világban. A metodista hagyományban a Krisztus-követés e két aspektusa elválaszthatatlan egymástól. (Egyházrend, 133. c.)
Az egyházunk megbizatása
2011.08.06
Az egyház megbízatása, hogy az embereket Jézus tanítványaivá tegye. A gyülekezet az a hely, ahol ez a megbízatás a legvilágosabban megjelenik, és megvalósul. (Egyházrend, 120. c.)
Röviden...
2009.11.06
A metodizmus egy protestáns vallási irányzat, amely a 18. században keletkezett Angliában egy anglikán teológus testvérpár, John Wesley és Charles Wesley kezdeményezésére. A metodista egyházak ma mintegy 75 millió tagot számlálnak világszerte, közös világszervezetük a Metodista Világtanács. A metodista közösségek között a legnagyobb önálló egyház az Egyesült Metodista Egyház (United Methodist Church), amelynek a Magyarországi Metodista Egyház is tagja.
A metodizmus kezdetei
2009.11.06
Kik a metodisták?
A metodista mozgalom gyökerei az ipari forradalom Angliájába, a 18. századig nyúlnak vissza. John és Charles Wesley, George Whitefield és társaik az anglikán egyház kiüresedett vallásosságából kerestek kiutat. A mindennapos bibliatanulmányozás, imádság, rendszeres önvizsgálat és az egymással való közösség révén jutottak élő hitre. „Bibliamolyoknak”, „Szent Klubnak”, metodistáknak”, vagyis módszereskedőknek csúfolták őket, ez utóbbi gúnynév az egész mozgalomra ráragadt.
Wesley János, a metodista mozgalom alapítója (1703-1791)
Metodisták Magyarországon
2009.11.05
A metodisták Magyarországon
1898-ban érkezett az első metodista prédikátor, megalakultak az első metodista gyülekezetek, s a világháború kitörésekor már virágzó misszió működik az országban. A háború kerékbe törte a megindult munkát, de az egyetlen megmaradt gyülekezetből, Budapestről újraszerveződik az egyház. A két világháború közötti időszak az egyház magyarországi történetének legvirágzóbb fejezete, igazi ébredési idő. Számos új gyülekezet alakul, szociális kezdeményezések sora indul meg, Budakeszin megteremtődik az intézményes diakónia feltétele, magyar fiatalok indulnak a frankfurti teológiai szemináriumba, hogy ott megszerzett tudásukat azután itthon kamatoztassák.
Metodisták az Egyesült Államokban
2009.11.03
Az Egyesült Államokban számos metodista felekezet működik, közülük a legnagyobb a világon elsőként megalakult önálló metodista felekezet az Egyesült Metodista Egyház (United Methodist Church): 8 millió tagjával a második legnagyobb protestáns felekezete az Államoknak. Az Egyesült Metodista Egyházon kívül az USA metodista felekezeteihez tartozik pl. az African Methodist Episcopal Church (2,5 millió tag), az African Methodist Episcopal Zion Church (1,5 millió tag), a Názáreti Egyház (Church of Nazarene) (645 ezer tag), Free Methodist Church (70 ezer tag), Primitive Methodist Church, stb.